- St Andrew's Day is a public holiday in Georgia
Georgia • May 12, 2026 • Tuesday
წმინდა ანდრია პირველწოდებულის დღე საქართველოში აღინიშნება 12 მაისს და არის სახელმწიფო დღესასწაული, რომელიც ეძღვნება საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის დამაარსებელსა და ქრისტიანობის პირველ მქადაგებელს ამ მხარეში. ეს დღე სიმბოლურად აერთიანებს საქართველოს ღრმა ისტორიულ და რელიგიურ მემკვიდრეობას, აღნიშნავს წმინდა ანდრიას მოღვაწეობას აჭარის რეგიონში და ასევე მოიცავს 2019 წლიდან დამატებით მნიშვნელობას – საქართველოს მიძღვნას ღვთისმშობელს. ეს დღე არ არის ტრადიციული ფესტივალი ან გრანდიოზული ზეიმი, არამედ მეტწილად მშვიდი, რეფლექსიური და სულიერი ღონისძიება, რომელიც აერთიანებს ეროვნულ სიამაყეს და რწმენას.
წმინდა ანდრიას დღე განსაკუთრებულია იმით, რომ ის წარმოადგენს საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის საწყისების დამადასტურებელ სიმბოლოს. საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია წმინდა ანდრიას თვლის თავის დამაარსებლად, რადგან სწორედ მან მოაღწია აჭარის რეგიონში და დადო ქრისტიანობის საფუძველი ამ მიწაზე. ამ დღეს ერთდროულად იმახსოვრებენ მის მოღვაწეობას და აღნიშნავენ საქართველოს ღვთისმშობელისადმი მიძღვნის მნიშვნელობას, რაც 2019 წლიდან პარლამენტის მიერ გამოცხადდა და საზოგადოებისთვის უდიდეს სიმბოლურ ღირებულებას ატარებს. ეს დღე აძლევს მორწმუნეებს შესაძლებლობას, გააცნობიერონ საქართველოს სახელმწიფოებრივი და რელიგიური იდენტობის სიღრმე, და პატივი მიაგონ წმინდა ანდრიას მოღვაწეობას, რომელიც 60-იან წლებში ქადაგებდა აჭარაში და დააარსა ეკლესია.
დღესასწაულის არსი მდგომარეობს იმაში, რომ ის არის როგორც რელიგიური, ისე ეროვნული მნიშვნელობის მქონე ღონისძიება. იგი აღინიშნება სიმშვიდით, ლოცვით და დაფიქრებით, ნაკლებად ხმაურიანი დღესასწაულებით, როგორიცაა დამოუკიდებლობის დღე. ეს არის დრო, როდესაც ადამიანები ხშირად სტუმრობენ ეკლესიებს, ასრულებენ ლიტურგიას და ფიქრობენ საქართველოს ისტორიულ მისიაზე ქრისტიანულ სამყაროში. აჭარაში, განსაკუთრებით სარფის მიდამოებში, სადაც წმინდა ანდრიას ქანდაკება მდებარეობს, დღესასწაული იძენს რეგიონალურ ხასიათს და აძლევს ადგილობრივ მოსახლეობას შესაძლებლობას, უშუალოდ მოინახულონ ისტორიული ადგილები, რომლებიც დაკავშირებულია წმინდა ანდრიას ქადაგებასთან. დღესასწაულის მნიშვნელობა მდგომარეობს არა მარტო რელიგიურ ცერემონიალში, არამედ სახელმწიფოებრივი ერთიანობის გაძლიერებაში, რადგან ის ხაზს უსვამს საქართველოს უძველეს ქრისტიანულ ფესვებს და მის როლს რეგიონში.
2026 წელს წმინდა ანდრია პირველწოდებულის დღე დაემთხვევა Tuesday-ს, May 12, 2026-ს. ეს თარიღი არის მუდმივი და არ იცვლება წლიდან წლამდე – ის ყოველთვის აღინიშნება 12 მაისს, რაც განსაზღვრულია საქართველოს შრომის კოდექსში 2019 წლის ცვლილებებით. დღესასწაული არ არის მობილური (მაგ., აღდგომის მსგავსად), ამიტომ ყოველ წელს ერთი და იგივე კალენდარულ დღეს ემთხვევა, რაც მარტივს ხდის მის დაგეგმვას და აღნიშვნას. 2026 წელს ეს არის წლის 132-ე დღე, რაც განსაკუთრებულ ყურადღებას აქცევს მაისის შუა პერიოდს, როდესაც საქართველოში უკვე დამყარებულია გაზაფხულის თბილი ამინდები და ბუნება სრულ სიცოცხლეშია.
2026 წლის 12 მაისი არის სამშაბათი, რაც ნიშნავს, რომ ეს არის სამუშაო კვირის შუა დღე, მაგრამ სახელმწიფო დღესასწაულის გამო ქვეყანაში დაისვენებენ. 12 მაისი 2026 წელს ასევე აღინიშნება დღის სიგრძის გაზრდილ პერიოდში, როდესაც მზე უკვე მაღლა დგას და ბუნება სრულ ენერგიაშია, რაც ხელს უწყობს როგორც რელიგიურ ღონისძიებებს, ისე ღია ცის ქვეშ ვიზიტებს აჭარის რეგიონში. დღესასწაულის თარიღი არის დადგენილი და უცვლელი, რაც საშუალებას აძლევს მოსახლეობას წინასწარ დაგეგმონ სამუშაო და სასწავლო საქმიანობა.
2026 წელს დღესასწაულამდე დარჩენილია 84 დღე, რაც ნიშნავს, რომ ამ მომენტისთვის ჯერ კიდევ არის დრო მოსამზადებლად. დღესასწაული არ იცვლება და ყოველწლიურად ერთი და იგივე დღეს ემთხვევა, რაც განასხვავებს მას ისეთი მობილური დღესასწაულებისგან, როგორიცაა აღდგომა ან ნათლისღება. ეს სტაბილურობა საშუალებას აძლევს სახელმწიფო დაწესებულებებს, ბიზნესებს და მოქალაქეებს წინასწარ დაგეგმონ დასვენება და ღონისძიებები. 2026 წლის 12 მაისი ასევე მოდის იმ პერიოდში, როდესაც საქართველოში ტურისტული სეზონი უკვე აქტიურად იწყება, რაც საშუალებას აძლევს როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო ვიზიტორებს დაგეგმონ ვიზიტი აჭარის რეგიონში და მონაწილეობა მიიღონ ლიტურგიებში.