რა არის დღეს და რატომ არის ის განსაკუთრებული?
ოჯახის სიწმინდისა და მშობლების პატივისცემის დღე არის საქართველოში დამკვიდრებული დღესასწაული, რომელიც ღრმად არის დაფუძნებული ქართული მართლმადიდებლური ეკლესიის ტრადიციებზე და ქვეყნის ისტორიულ-კულტურულ მემკვიდრეობაზე. ეს დღე არ არის მხოლოდ კალენდარული თარიღი, არამედ სიმბოლური გამოხატულება იმ ღირებულებებისა, რომლებიც საუკუნეების განმავლობაში წარმოადგენდა ქართული საზოგადოების საფუძველს. დღესასწაულის არსი მდგომარეობს ოჯახის, როგორც საზოგადოების მთავარი საყრდენის დაცვაში და მშობლების მიმართ უსასრულო პატივისცემის გამოხატვაში. ის აერთიანებს სულიერ და მორალურ ღირებულებებს, რომლებიც მიმართულია თანამედროვე გამოწვევების წინააღმდეგ, რათა შეინარჩუნოს ქართული ოჯახის სიწმინდე და ტრადიციული სტრუქტურა.
ეს დღესასწაული განსაკუთრებულს ხდის ის ფაქტი, რომ ის წარმოადგენს თანამშრომლობის ნიმუშს სახელმწიფოსა და მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის, რაც საქართველოსთვის დამახასიათებელი მოვლენაა. დღესასწაულის დანერგვა მიზნად ისახავდა ახალგაზრდა თაობაში პატივისცემის კულტურის განვითარებას და საოჯახო ღირებულებების გაძლიერებას ისეთ პერიოდში, როდესაც გლობალიზაცია და თანამედროვე ტენდენციები ხშირად ცდილობენ ტრადიციული ნორმების შეცვლას. დღესასწაულის სულისკვეთება არ არის მხიარული და ზეიმიანი, არამედ მეტად სერიოზული და განმსაზღვრელი, რაც მის ღირსეულ და მნიშვნელოვან ხასიათს აძლევს. ის ახსენებს ყველას, რომ ოჯახი არის ის ადგილი, სადაც ყალიბდება პიროვნება და სადაც საზოგადოების მომავალი იქმნება.
დღესასწაულის განსაკუთრებულობა ასევე მდგომარეობს მის კავშირში სხვა მნიშვნელოვან თარიღებთან, რომლებიც ეძღვნება დედისა და მამის დღეს, რაც ქმნის ერთგვარ ციკლს, რომელშიც ყველა წევრის როლი და პატივისცემა გამოიხატება. ეს დღე არა მხოლოდ ადასტურებს ქართული ოჯახის სიძლიერეს, არამედ მოუწოდებს ყველას, დააფასოს ის ღირებულებები, რომლებიც მას საუკუნეების განმავლობაში აძლებდა გამძლეობას და ღირსებას. დღესასწაულის მთავარი მესიჯი არის ის, რომ სიწმინდე და პატივისცემა არა მხოლოდ სულიერი კატეგორიებია, არამედ პრაქტიკული სახელმძღვანელო ყოველდღიური ცხოვრებისთვის.
როდის არის 2026 წელს?
2026 წელს, ეს დღესასწაული აღინიშნება Sunday, May 17, 2026-ს. თარიღი დადგენილია 17 მაისს და არის ფიქსირებული, რაც ნიშნავს, რომ ის ყოველწლიურად ერთსა და იმავე დღეს მოდის, განსხვავებით მოძრავი დღესასწაულებისგან, როგორიცაა აღდგომა. ეს სტაბილურობა საშუალებას აძლევს მოქალაქეებს წინასწარ დაგეგმონ ღონისძიებები და ადაპტირდნენ დღის სპეციფიკასთან. 2026 წელს, დღესასწაული კვირა დღეს მოდის, რაც დამატებით ხელსაყრელს ხდის მას იმ მხრივ, რომ მოქალაქეებს შეეძლებათ მთელი დღე დაუთმონ ოჯახურ შეხვედრებს და ღირებულებების გააზრებას უქმეების რეჟიმში. დღესასწაულამდე დარჩენილია 89 დღე, რაც საშუალებას აძლევს ყველას, მოემზადოს ამ მნიშვნელოვანი თარიღისთვის.
თარიღის ფიქსირებულობა განაპირობებულია მისი ისტორიული და რელიგიური კონტექსტით. 17 მაისი არ არის შემთხვევით არჩეული; ის დაკავშირებულია საეკლესიო კალენდართან და იმ პერიოდთან, როდესაც გაზაფხულის დადგომა სიმბოლურად განაახლებს ცხოვრებას და ხაზს უსვამს სულიერი განწმენდის მნიშვნელობას. 2026 წელს, ეს თარიღი მოდის მაისის შუა რიცხვებში, რაც საქართველოსთვის დამახასიათებელი ამინდის პირობებში ხელს უწყობს როგორც სახლში, ასევე გარეთ გამართულ ღონისძიებებს. დღის მნიშვნელობა იზრდება იმით, რომ ის არ არის დამოკიდებული მთვარის კალენდარზე ან სხვა ცვალებად ფაქტორებზე, რაც მას პროგნოზირებადს ხდის საზოგადოებისთვის.
2026 წლის თარიღი ასევე მნიშვნელოვანია იმ მხრივ, რომ ის ემთხვევა კვირა დღეს, რაც მას უფრო ხელმისაწვდომს ხდის ფართო აუდიტორიისთვის. ეს ნიშნავს, რომ სახელმწიფო დაწესებულებები, რომლებიც დახურული იქნება ამ დღეს, ასევე მოქალაქეებს მისცემს საშუალებას, მთელი დღე დაუთმონ ოჯახურ ცხოვრებას და ღირებულებების განხილვას. დღის დადგომასთან ერთად, მოსახლეობა ემზადება არა მხოლოდ სახლის გალამაზებისთვის, არამედ სულიერი მომზადებისთვის, რაც მოიცავს ლოცვას, მედიტაციას და საუბარს მშობლებთან. თარიღის სიზუსტე და მისი წინასწარ განსაზღვრულობა საშუალებას აძლევს დაგეგმარების პროცესს, რათა ყველა შეძლოს მონაწილეობის მიღება ამ დღესასწაულში.
ოჯახის სიწმინდისა და მშობლების პატივისცემის დღის წარმოშობა დაკავშირებულია 2014 წელთან, როდესაც სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქმა, უწმინდესმა და უნეტარესმა ილია II-მ აღნიშნა ეს დღე როგორც "ოჯახის სიწმინდის და მშობლების პატივისცემის დღე". ეს ინიცია