- Labor Day, International Workers' Day, and May Day, is a day off for workers in many countries around the world.
Cambodia • May 1, 2026 • Friday
Also known as: ទិវាពលកម្មអន្តរជាតិ
ទិវាពលកម្មអន្តរជាតិ ដែលត្រូវបានគេស្គាល់ជាទូទៅថា "ថ្ងៃបុណ្យពលកម្ម ១ ឧសភា" គឺជាថ្ងៃឈប់សម្រាកសាធារណៈដ៏មានសារៈសំខាន់បំផុតមួយនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ ថ្ងៃនេះមិនត្រឹមតែជាថ្ងៃសម្រាកពីការងារប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាគឺជាជានិមិត្តរូបនៃការតស៊ូ ការលះបង់ និងសមិទ្ធផលទាំងឡាយដែលកម្លាំងពលកម្មបានសម្រេចជូនជាតិមាតុភូមិ និងសេដ្ឋកិច្ចសកល។ សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ដែលជាប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍យ៉ាងឆាប់រហ័ស កម្លាំងពលកម្មក្នុងវិស័យកាត់ដេរ សំណង់ កសិកម្ម និងសេវាកម្ម គឺជាឆ្អឹងខ្នងដ៏រឹងមាំដែលរុញច្រាននាវាកម្ពុជាឲ្យឆ្ពោះទៅរកភាពរុងរឿង។
ខ្លឹមសារសំខាន់នៃទិវានេះ គឺការរំលឹកដល់សិទ្ធិជាមូលដ្ឋានរបស់កម្មករនិយោជិត រួមមានសិទ្ធិទទួលបានការងារសមរម្យ ប្រាក់បៀវត្សរ៍យុត្តិធម៌ និងលក្ខខណ្ឌការងារដែលមានសុវត្ថិភាព។ នៅកម្ពុជា ការប្រារព្ធទិវានេះឆ្លុះបញ្ចាំងពីសាមគ្គីភាពរវាងរាជរដ្ឋាភិបាល ម្ចាស់សហគ្រាស និងបងប្អូនកម្មករ ដើម្បីរួមគ្នាស្វែងរកដំណោះស្រាយ និងការកែលម្អជីវភាពរស់នៅឲ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។ វាជាឱកាសមួយដែលសង្គមទាំងមូលត្រូវឈប់សម្រាក ហើយសម្លឹងមើលទៅកាន់ដៃដែលប្រឡាក់ដោយញើស និងធូលីដី ប៉ុន្តែជាដៃដែលបានកសាងអគារខ្ពស់ៗ និងផលិតសម្លៀកបំពាក់សម្រាប់ពិភពលោក។
ភាពពិសេសនៃទិវាពលកម្មនៅកម្ពុជា គឺស្មារតីនៃការយោគយល់ និងការផ្តល់តម្លៃ។ ទោះបីជាមានប្រភពដើមមកពីការតស៊ូនៅលោកខាងលិចក៏ដោយ ប៉ុន្តែបរិបទកម្ពុជាបានធ្វើឱ្យថ្ងៃនេះក្លាយជាវេទិកានៃការសន្ទនាសង្គម។ កម្មកររាប់ម៉ឺននាក់តែងតែរង់ចាំថ្ងៃនេះ ដើម្បីបង្ហាញពីឆន្ទៈ និងសេចក្តីត្រូវការរបស់ពួកគេ ខណៈដែលស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធប្រើប្រាស់ឱកាសនេះដើម្បីប្រកាសពីគោលនយោបាយគាំពារសង្គមថ្មីៗ និងការដំឡើងប្រាក់ឈ្នួលអប្បបរមា ដែលជាក្តីសង្ឃឹមរបស់គ្រួសារខ្មែរជាច្រើន។
សម្រាប់ឆ្នាំ 2026 ខាងមុខនេះ ការប្រារព្ធទិវាពលកម្មអន្តរជាតិក្នុងប្រទេសកម្ពុជានឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅ៖
ថ្ងៃនៃសប្តាហ៍៖ Friday កាលបរិច្ឆេទ៖ May 1, 2026 រយៈពេលរាប់ថយក្រោយ៖ នៅសល់តែ 73 ថ្ងៃទៀតប៉ុណ្ណោះ ដល់ថ្ងៃប្រារព្ធពិធី។
ទិវាពលកម្មអន្តរជាតិនៅកម្ពុជា គឺជាថ្ងៃឈប់សម្រាកដែលមាន កាលបរិច្ឆេទថេរ ពោលគឺត្រូវប្រារព្ធឡើងនៅថ្ងៃទី ១ ខែឧសភា ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ដោយមិនប្រែប្រួលតាមចន្ទគតិ ឬប្រតិទិនផ្សេងៗឡើយ។ នេះមានន័យថា មិនថាថ្ងៃទី ១ ឧសភា ធ្លាក់លើថ្ងៃណានៃសប្តាហ៍នោះទេ វានឹងត្រូវបានកំណត់ជាថ្ងៃឈប់សម្រាកជាផ្លូវការសម្រាប់កម្មករ និយោជិត និងមន្ត្រីរាជការទូទាំងប្រទេស។
ដើម្បីយល់ដឹងកាន់តែច្បាស់អំពីសារៈសំខាន់នៃថ្ងៃនេះ យើងត្រូវក្រឡេកទៅមើលប្រវត្តិសាស្ត្រពិភពលោកនៅចុងសតវត្សទី ១៩។ ទិវាពលកម្មអន្តរជាតិមានដើមកំណើតពីព្រឹត្តិការណ៍ "Haymarket Affair" នៅទីក្រុងឈីកាហ្គោ សហរដ្ឋអាមេរិក នាថ្ងៃទី ១ ខែឧសភា ឆ្នាំ ១៨៨៦។ នៅពេលនោះ កម្មករប្រមាណ ៤០០,០០០ នាក់នៅទូទាំងសហរដ្ឋអាមេរិកបានធ្វើកូដកម្ម ដើម្បីទាមទារការកំណត់ម៉ោងធ្វើការ "៨ ម៉ោងក្នុងមួយថ្ងៃ" (៨ ម៉ោងធ្វើការ, ៨ ម៉ោងសម្រាក, ៨ ម៉ោងសម្រាប់ការកម្សាន្ត និងរៀនសូត្រ)។
នៅសម័យនោះ កម្មករត្រូវបានគេបង្ខំឲ្យធ្វើការពី ១០ ទៅ ១៦ ម៉ោងក្នុងមួយថ្ងៃ ក្នុងលក្ខខណ្ឌដ៏គ្រោះថ្នាក់បំផុត។ ទោះបីជាការតវ៉ាបានចាប់ផ្តើមដោយសន្តិវិធី ប៉ុន្តែអំពើហិង្សាបានផ្ទុះឡើងនៅទីក្រុងឈីកាហ្គោ ដែលបណ្តាលឱ្យមានមនុស្សស្លាប់ និងរបួសជាច្រើននាក់ ព្រមទាំងមានការចាប់ខ្លួនមេដឹកនាំសហជីពជាបន្តបន្ទាប់។ ដើម្បីជាការរំលឹកដល់វិញ្ញាណក្ខន្ធ និងការលះបង់របស់កម្មករទាំងនោះ សមាជកម្មករសង្គមនិយមអន្តរជាតិលើកទី២ (Second International) នៅទីក្រុងប៉ារីស ក្នុងឆ្នាំ ១៨៨៩ បានសម្រេចប្រកាសយកថ្ងៃទី ១ ខែឧសភា ជាថ្ងៃ "ទិវាពលកម្មអន្តរជាតិ" ដើម្បីធ្វើបាតុកម្ម និងបង្ហាញសាមគ្គីភាពកម្មករទូទាំងសកលលោក។
សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ការទទួលស្គាល់ថ្ងៃទី ១ ឧសភា បានឆ្លងកាត់ដំណាក់កាលប្រវត្តិសាស្ត្រផ្សេងៗគ្នា។ ចាប់តាំងពីក្រោយការដួលរលំនៃរបបខ្មែរក្រហមមក រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំងលើការស្តារឡើងវិញនូវសិទ្ធិសេរីភាពរបស់ពលរដ្ឋ និងកម្មករ ដោយបានដាក់បញ្ចូលថ្ងៃនេះទៅក្នុងបញ្ជីថ្ងៃឈប់សម្រាកបុណ្យជាតិជាផ្លូវការ ដើម្បីបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការគោរពសិទ្ធិមនុស្ស និងសិទ្ធិការងារស្របតាមបទដ្ឋានអន្តរជាតិ។
នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ទិវាពលកម្មអន្តរជាតិត្រូវបានប្រារព្ធឡើងយ៉ាងសកម្ម និងមានភាពរស់រវើក។ សកម្មភាពសំខាន់ៗដែលតែងតែកើតមានរួមមាន៖
ទិវាពលកម្មនៅកម្ពុជាតំណាងឱ្យចំណុចសំខាន់ៗចំនួន ៣៖
តើទិវាពលកម្មអន្តរជាតិជាថ្ងៃឈប់សម្រាកផ្លូវការឬទេ? ចម្លើយគឺ បាទ/ចាស!
ស្ថានភាពឈប់សម្រាក៖ យោងតាមអនុក្រឹត្យស្តីពីប្រតិទិនឈប់សម្រាកបុណ្យជាតិ ថ្ងៃទី ១ ខែឧសភា គឺជាថ្ងៃឈប់សម្រាកដែលមានប្រាក់ឈ្នួលសម្រាប់កម្មករ និយោជិតទាំងអស់នៅទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ អ្វីដែលត្រូវបិទ៖ សាលារៀនរដ្ឋ និងឯកជន គ្រឹះស្ថានធនាគារ ស្ថាប័នរដ្ឋបាលសាធារណៈ និងរោងចក្រភាគច្រើននឹងត្រូវបិទទ្វារ។ អ្វីដែលនៅបើក៖ វិស័យសេវាកម្មដូចជា ភោជនីយដ្ឋាន ផ្សារទំនើប សណ្ឋាគារ និងមន្ទីរពេទ្យនៅតែបន្តដំណើរការធម្មតា ប៉ុន្តែបុគ្គលិកដែលធ្វើការក្នុងថ្ងៃនេះ ត្រូវទទួលបានប្រាក់បំណាច់បន្ថែម ឬការឈប់សម្រាកសងវិញតាមច្បាប់ស្តីពីការងារនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
សម្រាប់បងប្អូនកម្មករនិយោជិត ថ្ងៃនេះគឺជាពេលវេលាដ៏មានតម្លៃបំផុតដើម្បីស្តារកម្លាំងពលំឡើងវិញ បន្ទាប់ពីការខិតខំធ្វើការអស់រយៈពេលជាច្រើនខែ។ ទោះបីជាការរឹតត្បិតមួយចំនួនអាចកើតមានក្នុងការជួបជុំទ្រង់ទ្រាយធំក្នុងកាលៈទេសៈខ្លះ ប៉ុន្តែស្មារតីនៃថ្ងៃទី ១ ឧសភា នៅតែដក់ជាប់ក្នុងចិត្តប្រជាជនកម្ពុជាជានិច្ច។
ទិវាពលកម្មអន្តរជាតិ ១ ឧសភា ក្នុងឆ្នាំ 2026 នឹងក្លាយជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយទៀតសម្រាប់កម្ពុជា។ វាមិនត្រឹមតែជាការរំលឹកដល់ប្រវត្តិសាស្ត្រនៃការតស៊ូរបស់កម្មករនៅទីក្រុងឈីកាហ្គោ កាលពីជាង ១០០ ឆ្នាំមុនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាគឺជាការឆ្លុះបញ្ចាំងពីវឌ្ឍនភាពនៃសិទ្ធិការងារនៅក្នុងសង្គមខ្មែរបច្ចុប្បន្ន។ មិនថាអ្នកជាកម្មកររោងចក្រ បុគ្គលិកការិយាល័យ ឬអ្នកធ្វើការងារសេរី ថ្ងៃនេះគឺជាថ្ងៃរបស់អ្នក។ សូមចូលរួមអបអរសាទរ និងផ្តល់តម្លៃដល់កម្លាំងពលកម្ម ដើម្បីកសាងអនាគតកម្ពុជាឱ្យកាន់តែរុងរឿង និងមានយុត្តិធម៌សម្រាប់ទាំងអស់គ្នា។
នៅសល់តែ 73 ថ្ងៃទៀតប៉ុណ្ណោះ សូមត្រៀមខ្លួនដើម្បីចូលរួមអបអរសាទរទិវាដ៏មានន័យនេះនៅថ្ងៃ Friday ទី May 1, 2026 ខាងមុខនេះ!
Common questions about Labour Day in Cambodia
ទិវាពលកម្មអន្តរជាតិនៅក្នុងឆ្នាំ 2026 នឹងត្រូវប្រារព្ធឡើងនៅថ្ងៃ Friday ទី May 1, 2026។ គិតត្រឹមពេលនេះ នៅសល់រយៈពេលចំនួន 73 ថ្ងៃទៀត ទើបដល់ថ្ងៃឈប់សម្រាកនេះ។ នេះគឺជាពេលវេលាដ៏សំខាន់សម្រាប់កម្មករនិយោជិតនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីរំលឹកដល់សិទ្ធិសេរីភាព និងសមិទ្ធផលនានាដែលសម្រេចបាននៅក្នុងវិស័យការងារ បន្ទាប់ពីការតស៊ូអស់រយៈពេលជាច្រើនទសវត្សរ៍កន្លងមកក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រពិភពលោក។
បាទ/ចាស ថ្ងៃទី ១ ឧសភា គឺជាថ្ងៃឈប់សម្រាកជាសាធារណៈជាផ្លូវការនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ យោងតាមច្បាប់ស្តីពីការងារ និងអនុក្រឹត្យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា កម្មករនិយោជិត និងមន្ត្រីរាជការទាំងអស់ត្រូវបានអនុញ្ញាតឱ្យឈប់សម្រាកពីការងារដោយមានប្រាក់ឈ្នួល។ ការកំណត់នេះធ្វើឡើងដើម្បីផ្តល់កិត្តិយសដល់កម្លាំងពលកម្មជាតិ និងអនុញ្ញាតឱ្យមានការជួបជុំគ្នាដើម្បីអបអរសាទរនូវតម្លៃនៃពលកម្មដែលជាកម្លាំងចលករក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
ទិវានេះមានដើមកំណើតចេញពីព្រឹត្តិការណ៍ Haymarket នៅទីក្រុង Chicago សហរដ្ឋអាមេរិក នាថ្ងៃទី ១ ខែឧសភា ឆ្នាំ ១៨៨៦។ នៅពេលនោះ កម្មករប្រហែល ៤០០,០០០ នាក់បានធ្វើកូដកម្មទាមទារឱ្យកំណត់ម៉ោងធ្វើការត្រឹម ៨ ម៉ោងក្នុងមួយថ្ងៃ។ ទោះបីជាមានការប៉ះទង្គិចគ្នាដោយហិង្សាក៏ដោយ ក៏ចលនានេះបានក្លាយជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃសិទ្ធិពលកម្មសកល។ នៅឆ្នាំ ១៨៨៩ សមាជកម្មករសង្គមនិយមអន្តរជាតិលើកទីពីរនៅទីក្រុងប៉ារីស បានប្រកាសយកថ្ងៃទី ១ ឧសភា ជាថ្ងៃឈប់សម្រាកអន្តរជាតិជាផ្លូវការដើម្បីរំលឹកដល់ការតស៊ូនោះ។
សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ទិវាពលកម្មអន្តរជាតិតំណាងឱ្យការទទួលស្គាល់នូវសេចក្តីថ្លៃថ្នូរ និងសិទ្ធិជាមូលដ្ឋានរបស់កម្មករគ្រប់រូប។ វាគឺជាថ្ងៃដែលសង្គមទាំងមូលសរសើរចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់កម្មករក្នុងវិស័យកាត់ដេរ កសិកម្ម សំណង់ និងសេវាកម្ម ដែលជាសសរស្តម្ភនៃសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។ លើសពីនេះ វាក៏ជាឱកាសសម្រាប់តស៊ូមតិដើម្បីលក្ខខណ្ឌការងារកាន់តែប្រសើរ ប្រាក់ឈ្នួលសមរម្យ និងការគាំពារសង្គមសម្រាប់កម្លាំងពលកម្មទាំងអស់នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
នៅរាជធានីភ្នំពេញ គេតែងតែសង្កេតឃើញមានការជួបជុំគ្នា និងការដង្ហែរក្បួនរបស់សហជីព និងក្រុមកម្មករដែលជួនកាលមានអ្នកចូលរួមចន្លោះពី ២,០០០ ទៅ ៣,០០០ នាក់។ ពួកគេដង្ហែរក្បួនដើម្បីបង្ហាញពីសាមគ្គីភាព និងដាក់ញត្តិទាមទារឱ្យមានការកែលម្អលក្ខខណ្ឌការងារផ្សេងៗ។ ក្រៅពីការដង្ហែរក្បួន កម្មករភាគច្រើនប្រើប្រាស់ពេលវេលានេះដើម្បីសម្រាកលម្ហែកាយ ជួបជុំមិត្តភក្តិ ឬធ្វើដំណើរកម្សាន្តទៅកាន់ស្រុកកំណើត និងរមណីយដ្ឋាននានាជាមួយក្រុមគ្រួសារ។
ដោយសារវាជាថ្ងៃឈប់សម្រាកបុណ្យជាតិ ស្ថាប័នរដ្ឋ គ្រឹះស្ថានសិក្សា ធនាគារ និងក្រុមហ៊ុនឯកជនភាគច្រើនត្រូវបានបិទទ្វារ។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ វិស័យសេវាកម្មមួយចំនួនដូចជា ភោជនីយដ្ឋាន ផ្សារទំនើប និងសណ្ឋាគារនៅតែបន្តបើកដំណើរការដើម្បីបម្រើភ្ញៀវទេសចរ។ សម្រាប់កម្មករដែលត្រូវបំពេញការងារនៅថ្ងៃនេះ តាមច្បាប់ការងារកម្ពុជា ពួកគេត្រូវទទួលបានប្រាក់ឈ្នួលបន្ថែម ឬប្រាក់អត្ថប្រយោជន៍ផ្សេងៗតាមការកំណត់នៃបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុង និងច្បាប់ការងារជាធរមាន។
មិនមានទំនៀមទម្លាប់តាមបែបសាសនាជាក់លាក់សម្រាប់ទិវាពលកម្មនោះទេ ប៉ុន្តែវាបានក្លាយជាវប្បធម៌នៃការជួបជុំ និងការសប្បាយរីករាយក្នុងចំណោមស្រទាប់កម្មករ។ ការរៀបចំកម្មវិធីជប់លៀងតូចតាចនៅតាមសហគមន៍ក្បែររោងចក្រ ឬការដើរកម្សាន្តជាក្រុមគឺជាទិដ្ឋភាពទូទៅ។ សម្រាប់អង្គការសង្គមស៊ីវិល និងសហជីព ពួកគេតែងតែរៀបចំវេទិកាសាធារណៈដើម្បីពិភាក្សាអំពីបញ្ហាប្រឈមរបស់កម្មករ ដែលនេះគឺជាផ្នែកមួយនៃសកម្មភាពប្រពៃណីរបស់ពួកគេក្នុងថ្ងៃឈប់សម្រាកនេះ។
សម្រាប់ភ្ញៀវទេសចរ អ្នកគួរតែត្រៀមលក្ខណៈចំពោះការកកស្ទះចរាចរណ៍នៅតំបន់មួយចំនួនក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ដោយសារតែការដង្ហែរក្បួនរបស់ក្រុមកម្មករ។ តំបន់ទេសចរណ៍ និងមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូនសាធារណៈអាចនឹងមានមនុស្សច្រើនជាងធម្មតា។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ នេះគឺជាឱកាសដ៏ល្អមួយដើម្បីស្វែងយល់ពីទិដ្ឋភាពសង្គម និងការតស៊ូមតិរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា។ យើងសូមណែនាំឱ្យអ្នកកក់សណ្ឋាគារ ឬសំបុត្រធ្វើដំណើរទុកជាមុន ព្រោះប្រជាជនក្នុងស្រុកក៏ធ្វើដំណើរកម្សាន្តច្រើនក្នុងអំឡុងពេលនេះដែរ។