នៅសល់តែ 73 ថ្ងៃទៀតប៉ុណ្ណោះ សូមត្រៀមខ្លួនដើម្បីចូលរួមអបអរសាទរទិវាដ៏មានន័យនេះនៅថ្ងៃ Friday ទី May 1, 2026 ខាងមុខនេះ!
Frequently Asked Questions
Common questions about Labour Day in Cambodia
ទិវាពលកម្មអន្តរជាតិនៅក្នុងឆ្នាំ 2026 នឹងត្រូវប្រារព្ធឡើងនៅថ្ងៃ Friday ទី May 1, 2026។ គិតត្រឹមពេលនេះ នៅសល់រយៈពេលចំនួន 73 ថ្ងៃទៀត ទើបដល់ថ្ងៃឈប់សម្រាកនេះ។ នេះគឺជាពេលវេលាដ៏សំខាន់សម្រាប់កម្មករនិយោជិតនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីរំលឹកដល់សិទ្ធិសេរីភាព និងសមិទ្ធផលនានាដែលសម្រេចបាននៅក្នុងវិស័យការងារ បន្ទាប់ពីការតស៊ូអស់រយៈពេលជាច្រើនទសវត្សរ៍កន្លងមកក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រពិភពលោក។
បាទ/ចាស ថ្ងៃទី ១ ឧសភា គឺជាថ្ងៃឈប់សម្រាកជាសាធារណៈជាផ្លូវការនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ យោងតាមច្បាប់ស្តីពីការងារ និងអនុក្រឹត្យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា កម្មករនិយោជិត និងមន្ត្រីរាជការទាំងអស់ត្រូវបានអនុញ្ញាតឱ្យឈប់សម្រាកពីការងារដោយមានប្រាក់ឈ្នួល។ ការកំណត់នេះធ្វើឡើងដើម្បីផ្តល់កិត្តិយសដល់កម្លាំងពលកម្មជាតិ និងអនុញ្ញាតឱ្យមានការជួបជុំគ្នាដើម្បីអបអរសាទរនូវតម្លៃនៃពលកម្មដែលជាកម្លាំងចលករក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
ទិវានេះមានដើមកំណើតចេញពីព្រឹត្តិការណ៍ Haymarket នៅទីក្រុង Chicago សហរដ្ឋអាមេរិក នាថ្ងៃទី ១ ខែឧសភា ឆ្នាំ ១៨៨៦។ នៅពេលនោះ កម្មករប្រហែល ៤០០,០០០ នាក់បានធ្វើកូដកម្មទាមទារឱ្យកំណត់ម៉ោងធ្វើការត្រឹម ៨ ម៉ោងក្នុងមួយថ្ងៃ។ ទោះបីជាមានការប៉ះទង្គិចគ្នាដោយហិង្សាក៏ដោយ ក៏ចលនានេះបានក្លាយជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃសិទ្ធិពលកម្មសកល។ នៅឆ្នាំ ១៨៨៩ សមាជកម្មករសង្គមនិយមអន្តរជាតិលើកទីពីរនៅទីក្រុងប៉ារីស បានប្រកាសយកថ្ងៃទី ១ ឧសភា ជាថ្ងៃឈប់សម្រាកអន្តរជាតិជាផ្លូវការដើម្បីរំលឹកដល់ការតស៊ូនោះ។
សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ទិវាពលកម្មអន្តរជាតិតំណាងឱ្យការទទួលស្គាល់នូវសេចក្តីថ្លៃថ្នូរ និងសិទ្ធិជាមូលដ្ឋានរបស់កម្មករគ្រប់រូប។ វាគឺជាថ្ងៃដែលសង្គមទាំងមូលសរសើរចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់កម្មករក្នុងវិស័យកាត់ដេរ កសិកម្ម សំណង់ និងសេវាកម្ម ដែលជាសសរស្តម្ភនៃសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។ លើសពីនេះ វាក៏ជាឱកាសសម្រាប់តស៊ូមតិដើម្បីលក្ខខណ្ឌការងារកាន់តែប្រសើរ ប្រាក់ឈ្នួលសមរម្យ និងការគាំពារសង្គមសម្រាប់កម្លាំងពលកម្មទាំងអស់នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
នៅរាជធានីភ្នំពេញ គេតែងតែសង្កេតឃើញមានការជួបជុំគ្នា និងការដង្ហែរក្បួនរបស់សហជីព និងក្រុមកម្មករដែលជួនកាលមានអ្នកចូលរួមចន្លោះពី ២,០០០ ទៅ ៣,០០០ នាក់។ ពួកគេដង្ហែរក្បួនដើម្បីបង្ហាញពីសាមគ្គីភាព និងដាក់ញត្តិទាមទារឱ្យមានការកែលម្អលក្ខខណ្ឌការងារផ្សេងៗ។ ក្រៅពីការដង្ហែរក្បួន កម្មករភាគច្រើនប្រើប្រាស់ពេលវេលានេះដើម្បីសម្រាកលម្ហែកាយ ជួបជុំមិត្តភក្តិ ឬធ្វើដំណើរកម្សាន្តទៅកាន់ស្រុកកំណើត និងរមណីយដ្ឋាននានាជាមួយក្រុមគ្រួសារ។
ដោយសារវាជាថ្ងៃឈប់សម្រាកបុណ្យជាតិ ស្ថាប័នរដ្ឋ គ្រឹះស្ថានសិក្សា ធនាគារ និងក្រុមហ៊ុនឯកជនភាគច្រើនត្រូវបានបិទទ្វារ។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ វិស័យសេវាកម្មមួយចំនួនដូចជា ភោជនីយដ្ឋាន ផ្សារទំនើប និងសណ្ឋាគារនៅតែបន្តបើកដំណើរការដើម្បីបម្រើភ្ញៀវទេសចរ។ សម្រាប់កម្មករដែលត្រូវបំពេញការងារនៅថ្ងៃនេះ តាមច្បាប់ការងារកម្ពុជា ពួកគេត្រូវទទួលបានប្រាក់ឈ្នួលបន្ថែម ឬប្រាក់អត្ថប្រយោជន៍ផ្សេងៗតាមការកំណត់នៃបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុង និងច្បាប់ការងារជាធរមាន។
មិនមានទំនៀមទម្លាប់តាមបែបសាសនាជាក់លាក់សម្រាប់ទិវាពលកម្មនោះទេ ប៉ុន្តែវាបានក្លាយជាវប្បធម៌នៃការជួបជុំ និងការសប្បាយរីករាយក្នុងចំណោមស្រទាប់កម្មករ។ ការរៀបចំកម្មវិធីជប់លៀងតូចតាចនៅតាមសហគមន៍ក្បែររោងចក្រ ឬការដើរកម្សាន្តជាក្រុមគឺជាទិដ្ឋភាពទូទៅ។ សម្រាប់អង្គការសង្គមស៊ីវិល និងសហជីព ពួកគេតែងតែរៀបចំវេទិកាសាធារណៈដើម្បីពិភាក្សាអំពីបញ្ហាប្រឈមរបស់កម្មករ ដែលនេះគឺជាផ្នែកមួយនៃសកម្មភាពប្រពៃណីរបស់ពួកគេក្នុងថ្ងៃឈប់សម្រាកនេះ។
សម្រាប់ភ្ញៀវទេសចរ អ្នកគួរតែត្រៀមលក្ខណៈចំពោះការកកស្ទះចរាចរណ៍នៅតំបន់មួយចំនួនក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ដោយសារតែការដង្ហែរក្បួនរបស់ក្រុមកម្មករ។ តំបន់ទេសចរណ៍ និងមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូនសាធារណៈអាចនឹងមានមនុស្សច្រើនជាងធម្មតា។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ នេះគឺជាឱកាសដ៏ល្អមួយដើម្បីស្វែងយល់ពីទិដ្ឋភាពសង្គម និងការតស៊ូមតិរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា។ យើងសូមណែនាំឱ្យអ្នកកក់សណ្ឋាគារ ឬសំបុត្រធ្វើដំណើរទុកជាមុន ព្រោះប្រជាជនក្នុងស្រុកក៏ធ្វើដំណើរកម្សាន្តច្រើនក្នុងអំឡុងពេលនេះដែរ។